JÓD – nepostradatelná složka výživy
České země patří od nepaměti k oblastem s nedostatkem jódu. Současně výzkumy potvrzují, že nedostatkem jódu trpí ještě dnes některé skupiny naší populace a že je nutné přijmout opatření, která by tento nedostatek zcela odstranila.
Rizikovými skupinami, které jsou nedostatkem jódu nejvíce ohroženy, jsou lidské plody v děloze a kojenci do jednoho roku, dospívající dívky a zejména těhotné ženy a kojící matky.
Přirozeným zdrojem jódu je potrava. Dostatek jódu obsahují u nás však jen mořské produkty z dovozu, jako jsou tresky, makrely, filé, sardinky, mořské řasy a další. Potřebnou dávkou jódu pro organismus by měly zajistit dva pokrmy z mořských produktů týdně. Jak prokázala studie Českého výboru pro UNICEF, děti žen, které v těhotenství a během kojení konzumovaly dvakrát týdně mořské produkty, netrpěly nedostatkem jódu.
Mělo by být samozřejmostí používat při přípravě potravy výlučně jodidovanou sůl ( každé balení kuchyňské soli by mělo udávat množství jódu 20-34mg v 1kg ve formě jodidu nebo jodičnanu). Kuchyňská sůl se však dětem do jednoho roku nemá podávat a nadměrné solení se nedoporučuje ani ostatním věkovým kategoriím. Těhotným a kojícím ženám a dospívající mládeži můžeme zvýšený přísun jódu zajistit i podáváním jodidových tablet. Tablety se podávají denně a jejich užívání a dávkování naordinuje vždy lékař, protože nadměrné množství jódu v organismu také není zdravé. Zvýšenou dodávku jódu můžeme zajistit obohacenými multivitamínovými preparáty. Jódem jsou dnes již obohaceny ovocné přesnídávky pro děti a některé nápoje, jódem začínají být obohacovány také moučné a masné výrobky.
Jódem dostatečně zásobená štítná žláza byla ochráněna i před následky jaderného ozáření při černobylské havárii.